Växel: 010 381 147
Osuuskunta Maitosuomi
Extranet login
Osuuskunta Maitosuomi

Kontaktuppgifter

 

Kontor

Luomala Reima

Verkställande direktör

010 381 5000 050 384 0789

reima.luomala@valio.fi

Koskimäki Olavi Fältchef 010 381 5125 050 384 0729

olavi.koskimaki@valio.fi

Kjerp Ann-Charlott Anskaffningschef 010 381 6470 050 384 1271 

ann-charlott.kjerp@valio.fi

Kujala Jukka

Ekonomiförvaltning

010 381 5128  

jukka.kujala@valio.fi

Vähäaho Kirsi

Mjölkavräkningar

010 381 4902  

kirsi.vahaaho@valio.fi

Monica Lehto

Ekonomiförvaltning

010 381 5094

monica.lehto@valio.fi

 

Mjölkinstruktörer

Helin Sirpa   050 384 0602

sirpa.helin@valio.fi

Kankkonen Carola   050 384 0542

carola.kankkonen@valio.fi

Perälä Sari   050 384 0116

sari.perala@valio.fi

Ylinen Anne   050 384 0732

anne.ylinen@valio.fi

 

Produkt- och förnödenhetsförsäljning - Seinäjoki

Öppet må-fre klo 10:00-16:30

Osmankatu 2
60320 Seinäjoki

Telefonbeställningar klo 8-10
010 381 5131
Reinilä Juhani Försäljningens förman 010 381 5129 050 384 0709

juhani.reinila@valio.fi

       

Produkt- och förnödenhetsförsäjning - Jyväskylä

Öppet må-fre klo 10:00-16:30

Laukaantie 9 A
40320 Jyväskylä

Telefonbeställningar klo 8-10
010 381 3744

Turpeinen Markus

Butiksansvarig

010 381 6798 050 398 6699

markus.turpeinen@valio.fi

       

Beställning av bränsle, utsäde och foder

Jyväskylä

Turpeinen Markus 010 381 6798 050 398 6699

markus.turpeinen@valio.fi

Ställföreträdare Kolu Tuula 010 381 3717 050 384 0412

tuula.kolu@valio.fi

       

Seinäjoki

Reinilä Juhani 010 381 5129 050 384 0709

juhani.reinila@valio.fi

Ställföreträdare Vähä-Koivisto Kati   050 384 0649  
       

Beställning av gödselmedel

Jyväskylä

Turpeinen Markus 010 381 6798 050 398 6699

markus.turpeinen@valio.fi

Ställföreträdare Kolu Tuula 010 381 3717 050 384 0412

tuula.kolu@valio.fi

       

Seinäjoki

Reinilä Juhani 010 381 5129 050 384 0709

juhani.reinila@valio.fi

Ställföreträdare Turpeinen Markus 010 381 6798 050 398 6699

markus.turpeinen@valio.fi

       

Service på svenska

Näsman Merja   050 384 0544  merja.nasman@valio.fi