Växel: 010 381 147
Osuuskunta Maitosuomi
Extranet login
Osuuskunta Maitosuomi

Förvaltning

Maitosuomi ägs i sin helhet av sina producentmedlemmar.

 

Den högsta beslutsmakten innehas av fullmäktige (32 medlemmar) som väljs genom val, och som i sin tur väljer andelslagets styrelse.

 

Fullmäktige

I andelslaget Maitosuomis val invaldes 32 ordinarie fullmäktigemedlemmar och suppleanter för den fyraårsperiod som började den 21 oktober 2015.

 

     
Ordf. Kaleva Paula 050 375 5251

paula.kaleva@valio.fi

Luoma Jukka, Kauhajoki    
Viitikko Erkki, Karijoki    
Laurila Vesa-Pekka, Kurikka    
Parkkari Markku, Kurikka    
Laine Tommi, Isokyrö    
Kattelus Esa, Lapua    
Pärnänen Jari, Seinäjoki    
Noppa Maarit, Ilmajoki    
Kamila Timo, Laihia    
Hauta-aho Juha, Alajärvi    
Ylitalo Pasi, Alajärvi    
Laukkonen Jari, Kauhava    
Kallio Yrjö, Kauhava    
Pitkämäki Jari, Kauhava    
Pennala Outi, Töysä    
Mäki-Pollari Antti, Alavus    
Eteläaho Ari, Keuruu    
Ylä-Sulkava Risto, Virrat    
Kaihlajärvi-Muittari Taina, Saarijärvi    
Valkola Jari, Saarijärvi    
Jalkanen-Kangas Arja, Konnevesi    
Kovanen Pasi, Laukaa    

V.ordf.

 Ahonen Tomi, Uurainen
 

tomi.ahonen2@valio.fi

Kokkila Otto, Petäjävesi    
Broända Mats, Kruunupyy    
Lindfors Jan, Pedersöre    
Thodin Petra, Pedersöre    
Sandberg Tomas, Uusikaarlepyy    
Murto-Koivisto Jussi, Närpiö    
Koskimäki Janne, Evijärvi    
     

Styrelsen

Ordf. Anttila Kyösti
0500-661 298

kyosti.anttila@valio.fi

V.ordf. Hokkanen Hannu
0400 150 164

hannu.hokkanen@valio.fi

Kotala Esa
  esa.kotala@valio.fi
Pirttiniemi Ari   ari.pirttiniemi@valio.fi
Saari Antti
 

antti.saari@valio.fi

Strandberg Henrik   henrik.strandberg@valio.fi